Sizi Mülakatlarınıza Hazırlıyoruz

MÜLAKAT KOÇLUĞU

 

İş bulma sanatı

Kariyerinizin CEO’su olmak için önce kariyerinizin öğrencisi olun.

 

Günümüz iş hayatında iş arama veya değiştirme süreci çok meşakkatli, zaman ve emek vermeniz gereken bir süreç olduğu gibi yönetmeniz gereken en önemli projelerden biri.

İş başvurularınız sırasında öncelikle “Profesyonel CV” ile diğer başvuran adayların önüne geçmeniz gerekmektedir. Tebrikler iş başvurunuz sonrasında mülakat davetini aldınız. Uzun zamandır hayal ettiğiniz şirket, kariyerinizde sıçramanızı sağlayacak pozisyon veya tekrar işe geri dönmek için en uygun fırsat olabilir.  Bazen şans ansızın karşınıza da çıkabilir.

İş ilanlarına başvurulardan uygun adaylar listelenir. Örneğin 300 başvuru arasından 10 tanesi uzun listeye girerken ortalama 3 kişi kısa listeye kalır ve sadece biri işe alınır, yani %10 luk kısımda olmanız lazım.  Kimimiz bu durumu şans olarak tanımlarken kimisi de azmin ve çalışmanın zaferi olarak nitelendirebilir. Şansımızı kariyerimizin gelişimi için yaptığımız yatırımlarla artırabiliriz.

 

MÜLAKAT NEDİR?

Mülakat; kurum ve kuruluşların işe alım sürecinde gerçekleşen, adayların işveren veya temsilcisi ile yaptığı görüşmedir.

Görüşmelere giderken nasıl ki fiziksel görünüşümüze özen gösteriyorsak, aynı şekilde bilgi, beceri ve yetkinliklerimize de o derece özen göstermeli ve hazırlanmalıyız. Özellikle mülakat tecrübesizlikleri, görüşmenin heyecanı ile potansiyelimizi ortaya çıkaramamak, görüşme sonrası “keşke şöyle deseydim, şu projemi anlatmayı unuttum” demek, aslında kendimizde var olan potansiyelimizin farkına varmadan ve hedef koymadan iş aramaya çıkmamızın bir sonucudur.

Peki, bu durumda ne yapılmalı?

Aslında çok basit, sadece var olan potansiyelinizi keşfetmek ve en önemlisi yıllardır insan kaynaklarında işe alım yapan biri ile olası sorulardan oluşan bir mülakat tecrübesi yaşayarak, olabilecek her türlü duruma hazırlıklı olmak.

 

MÜLAKAT KOÇLUĞU SÜRECİ NASIL İLERLİYOR?

 

Ø  Bu çalışma ile aşağıda ki süreçleri izliyoruz.

Ø  Sürece başlamadan önce sizi daha iyi tanımamız için cv’nizi gönderin.

Ø  Cv genel inceleme yapılarak 10 dakikalık online tanışma görüşmesi gerçekleştirilir.

Ø  Danışan tarafından ödeme gerçekleştirilerek seans günleri için uygun tarihler belirlenir.

Ø  Mülakat simülasyonu için danışandan beklenen hedef iş bilgileri alınır.

Ø  Belirlenen tarihte mülakat gerçekleştirilir

Ø  Mülakat bitiminde danışana geliştirici (genel izlenim, sorulara cevap veriş şekli, kendini ifade ediş biçimi, vücut dili, olumsuz etki bırakan detaylar)  yönlendirmeler yapılır.

Ø  Mülakat süreci ile ilgili genel sorular cevaplandırılır.

Ø  Mülakatlarda hazırlık için  ayrı bir seansla çalışma gerçekleştirilir.