Kariyer Danışmanlığı

Ailemizden çok iş arkadaşlarımızı görüp, iş  yerinde vakit geçiriyoruz. Özel hayatımız ve yaşam standartlarımızın daha iyi olması için çalışıyoruz. Ömrümüzün büyük bir kısmının çalışarak geçtiğini düşünürsek çalışma hayatımızı zevke dönüştürüp hobimiz yapmak, mecburiyet yerine keyifle çalışmak büyük önem taşır.

Kariyer danışmanlığı öncelikli olarak doğru meslek seçimi, mesleki gelişim, kariyer değişikliği ve/veya yapılanması için yapılan çalışmadır. Kişinin yetkinlikleri, bilgi – becerileri, değerleri ve özellikleri doğrultusunda kendisine uygun, mutlu ve başarılı olacağı  işi bulmasını, ilerlemesini sağlar.
İş arama sürecinde olanlar, çalışma hayatına farklı sektörler veya pozisyonlarda yön vermek isteyenlere kariyerlerini ilerletmeleri için hedef odaklı ve planlı eylem çalışmaları yapılır.

Hangi Konularda Danışmanlık Alınabilir?

Aşağıda belirtilen süreçler gibi iş ve yaşam kalitesini artırmak için danışmanlık süreci yürütülür. Durum tespiti tanışma görüşme ile yapılandırılır

  • İş arama süreci
  • İş tekliflerini değerlendirme, iş değiştirme süreci
  • Mülakatlara Hazırlık
  • Performans görüşmelerine hazırlık
  • Kariyer Değişimi ve gelişimi

 SEANSLARA DAİR NELERDİR?

  • Seans yapılandırılması kişiye özel tasarlanmakla birlikte minimum 2-3 seans öngörülmektedir. Seans süreleri 1- 1,5 saat civarındadır.
  • Seansların mümkün olduğunca yüz yüze gerçekleşmesi sağlanacak olup; zaman yetersizliği, lokasyon veya ulaşım gibi durumlarda online seanslar gerçekleştirilebilir.
  • Seans ücretleri seans başı olarak ücretlendirilir. Hedeflenen çalışmaya göre ayrıca ücretlendirilir.
  • Seans ücretleri görüşme öncesinde danışan tarafından belirtilen hesaba aktırılarak çalışma kesinleştirilir ve randevu verilir.

SÜREÇ NASIL İŞLER?

1.Tanışma Süreci: Amaç özel yaşamınızda-kariyerinizde sizi tanımak ve potansiyelinizi ortaya koyabilmek, doğru hedeflere odaklanabilmenizi sağlamaktır. Tanışma görüşmesi ile birlikte değerlerinizi ve kendinize uygun gerçekçi hedefleri kendiniz koyabilirsiniz. Bu sayede daha planlı, kontrollü ve daha az stres altında iş arama sürecini yönetebilirsiniz. Danışanı tanıma  odaklı bu seanslar çeşitli koçluk araçları ile desteklenebilmektedir.

 

2. Hedef Belirleme: Birkaç seans süren bu aşama profesyonel sizi tanımak için danışanla beraber yapılandırılarak planlanır. Beklentileriniz, profesyonel özellikleriniz ve deneyimleriniz dahilinde gerçekçi hedef belirleyerek bir kariyer planı hazırlanır. “İş arama sürecini yürütmek, terfi almak, mesleki gelişim sağlamak, sektör değiştirmek” gibi kariyer hedefi belirlendikten sonra belirlenen seans aralıklarında görüşmeler yürütülerek belirlenen iş planının kontrolü sağlanır. Bu süreç çeşitli koçluk araçları ile desteklenir. 

 

3.Hedef Yönetimi: Belirlenen hedefle birlikte kariyer stratejisi belirlenir. Hedefe ulaşmak için belirlenen strateji dâhilinde danışanın ilişkilerinin yönetilmesinde mentorluk yapılır. İş planını oluşturmak üzere bir çalışma gerçekleştirilir. İş planı belirlendikten sonra ilerleme sürecinde ilgili çalışmalar yapılarak gerekli aksiyonların alınması sağlanır ve iş planı realize edilir. Bu seanslarla birlikte danışanın CV’sinin profesyonel olması sağlanırken Linkedin gibi profesyonel ağlarda profilinin güncellenmesi için gerekli bilgilendirmeler yapılır. Bu süreç için seans sayısı danışanla yapılacak çalışmaya göre belirlenir.

 

4. Yeni Yaşama Geçiş: Hedefin gerçekleşmesi ile birlikte yeni duruma uyum ve süreklilik için danışanla yeni yaşam süreci yönetilir. Yeni iş yaşam hedefi belirlenerek süreç yürütülebilir.

 

Lütfen teklif isteyiniz.